KIA ORA, HAERE MAI… WELCOME.
TODAY’S MAJOR TALENTS   •   TOMORROW’S TOP ARTISTS

Principal Sponsors




Proud member of the

Principal Sponsors













Proud member of the

SEMI FINAL ROUND 1
Saturday June 6th  9.30am NZT

The semi-finalist order for the Competition, selected by random draw, is:

9:30 – 10:00 Yabing Tan, China
10:00 – 10:30 Jung Min Choi, South Korea
10:30 – 11:00 Ashley Park, USA

11:15 – 11:45 Sanghee Ji, South Korea
11:45 – 12:15 Christine Lim, South Korea
12:15 – 12:45 Marie-Christine Klettner, Austria

12:45 INSIDERS’ GUIDE Q&A

2:15 – 2:45 Mari Lee, South Korea / Japan
2:45 – 3:15 Natsumi Tsuboi, Japan/USA
3:15 – 3:45 Liya Petrova, Bulgaria

4:00 – 4:30 Aaron Timothy Chooi, Canada
4:30 – 5:00 Anna Filochowska, Poland
5:00 – 5:30 Youjin Lee, South Korea

7:00 INSIDERS’ GUIDE Q&A

7:00 – 7:30 Eunae Koh, South Korea
7:30 – 8:00 I-Jung Huang, Taiwan
8:00 – 8:30 YuEun Kim, South Korea

8:45 – 9:15 Elly Suh, South Korea
9:15 – 9:45 Mimi Jung, USA
9:45 – 10:15 Suyeon Kang, Australia

 

The very best of luck to all competitors.

×

SEMI FINAL ROUND II (DAY I)
Sunday 7th June 2015 from 9.00am NZT

9:00am INSIDERS’ GUIDE
Hosts Martin Risley & Ken Young

9:30am – 10:10am Yabing Tan, China
10:10am – 10:50am Jung Min Choi, South Korea
10:50am – 11:30am Ashley Park, USA

11:50am – 12:30pm Sanghee Ji, South Korea
12:30pm – 1:10pm Christine Lim, South Korea

1:10pm INSIDERS’ GUIDE Q&A

2:40pm – 3:20pm Marie-Christine Klettner, Austria
3:20pm – 4:00pm Mari Lee, South Korea / Japan

4:20pm – 5:00pm Natsumi Tsuboi, Japan / USA
5:00pm – 5:40pm Liya Petrova, Bulgaria

5:40pm INSIDERS’ GUIDE Q&A

We wish the very best of luck to all our competitors.

×

SEMI FINAL ROUND II (DAY II)
Monday 8th June 2015 from 9.00am NZT

9:00am INSIDERS’ GUIDE
Host Martin Risley

9:30am – 10:10am Timothy Chooi, Canada
10:10am – 10:50am Ania Filochowska, Poland
10:50am – 11:30am Youjin Lee, South Korea

11:50am – 12:30pm Eunae Koh, South Korea
12:30pm – 1:10pm I-Jung Huang, Taiwan

1:10pm INSIDERS’ GUIDE Q&A

2:40pm – 3:20pm YuEun Kim, South Korea
3:20pm – 4:00pm Elly Suh, USA / South Korea

4:20pm – 5:00pm Mimi Jung, USA

5:00pm – 5:40pm Suyeon Kang, Australia

5:40pm INSIDERS’ GUIDE Q&A

6:45pm All Competitors to Queenstown Memorial Centre
7:00pm Finalist announcement

 

We wish the very best of luck to all our competitors.

×

SEMI FINAL ROUND III
Auckland Town Hall – Concert Chamber
Wednesday 10th June 2015 from 7.00pm NZT

7:00pm NZT INSIDERS’ GUIDE
  Host Elizabeth Holowell

8:05pm – 8.35pm NZT Marie-Christine Klettner, Austria
  Beethoven
  Trio in G major, Op 1, No 2

8.40pm – 9.10pm NZT Natsumi Tsuboi, Japan/USA
  Beethoven
  Trio in D major, Op 70, No 1 The Ghost

9.30pm – 10.00pm NZT Timothy Chooi, Canada
  Beethoven
  Trio in C minor, Op 1, No 3


We wish the very best of luck to all our competitors.

×

SEMI FINAL ROUND III
Auckland Town Hall – Concert Chamber
Thursday 11th June 2015 from 8.00pm NZT

8:05pm – 8.35pm NZT Eunae Koh, South Korea
  Beethoven
  Trio in D major, Op 70, No 1 The Ghost

8.40pm – 9.10pm NZT Elly Suh, USA/South Korea
  Beethoven
  Trio in G major, Op 1, No 2

9.30pm – 10.00pm NZT Suyeon Kang, Australia
  Beethoven
  Trio in C minor, Op 1, No 3

10.15pm NZT FINALIST ANNOUNCEMENT

We wish the very best of luck to all our competitors.

×

GRAND FINALE
Auckland Town Hall – Great Hall
Saturday 13th June 2015 from 6.30pm NZT

6:30pm – 7.00pm NZT Insiders Guide
  Hosted by Lara Hall
  The interplay between soloist and orchestra

Approx. 7.35pm NZT Timothy Chooi, Canada
  Sibelius
  Concerto in D minor

Approx. 8.10pm NZT Eunae Koh, South Korea
  Brahms
  Concerto in D major

Approx. 9.05pm NZT Suyeon Kang, Australia
  Sibelius
  Concerto in D minor

9.45pm NZT Online & Txt voting closes.

Approx. 9.55pm NZT WINNER ANNOUNCEMENT

 

We wish the very best of luck to all our competitors.

×
Browse This Website